Військовий інститут
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка

Укр.   Eng.  
Ми в соціальних мережах  
+38 (044) 521-32-89
Гаряча лінія (цілодобово)

У ВІКНУ проти насильства та за права людини

В Україні, щорічно, з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Підтримали акцію і у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. курсанти, офіцери та викладачі як і решта нашого суспільства проти насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок і за права людини.

Дати початку та завершення Кампанії вибрані невипадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від статті, є порушенням прав людини.

Що ж таке насильство? Насильство — це будь-які умисні дії однієї людини по відношенню до іншої, якщо ці дії порушують права й свободи людини, наносять їй фізичну, моральну чи психічну шкоду.

Відповідно до позицій ВООЗ причини насильства в більшості випадків зумовлені біологічними та іншими факторами, які дають підстави говорити про певну схильність деяких людей до агресії, однак частіше за все дані фактори взаємодіють з сімейними, суспільними, культурними та іншими факторами зовнішнього характеру і таким чином створюють ситуацію, в якій виникає насильство.

За даними НАН України 68% українок страждають від насильства в сім’ї, 20% з них зазнають тиранії постійно, і лише 2% жертв звертаються до суду. Багато з тих, хто страждає від насильства, не заявляють про пережите приниження через страх помсти, брак коштів, емоційну залежність, турботу про дітей, побоювання, що до їхніх слів поставляться скептично або з недовірою.

Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. Подолання такого негативного явища як насильство в родині можливе лише за умови об’єднання зусиль і державних органів та установ, і громадських організацій, і кожного громадянина. І кожен з нас має сказати у власній родині: «Ні, насильству!», адже сім’я – це саме те місце, яке має бути острівцем безпеки і комфорту у нашому житті, місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно. Пошана один до одного, взаєморозуміння, орієнтування на мирне рішення конфлікту можуть забезпечити благополуччя і згоду в сім’ї, а відповідно і добробут держави в цілому.

В Загальній декларації прав людини задекларовано наступні принципи:

- рівність людей: усі люди народжуються вільними та рівними в правах, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії тощо;

- право кожного на життя, свободу та особисту недоторканість;

- заборона рабства і торгівлі людьми;

- заборона катувань або жорстокого поводження;

- право кожного на правосуб’єктність;

- рівність усіх перед законом;

- право на звернення до суду;

- заборона самовільних арештів;

- презумпція невинності та заборона зворотної сили карного закону;

- право на свободу пересувань та вибір місця мешкання;

- право на громадянство;

- право на шлюб;

- право володіти майном;

- право на свободу переконань;

- право на мирні збори;

- право на участь в управлінні громадськими та державними справами;

- право на працю тощо.

Коли насильство чиниться поруч із нами чи в нас у домі, на вулиці, ми можемо й повинні зупинити його. Саме тому щорічно, починаючи з 1991 року, міжнародна спільнота підтримує акцію «16 днів проти насильства». Тисячі громадян та сотні державних і громадських організацій з більш ніж 100 країн світу активізують з 25 листопада до 10 грудня свої зусилля заради об’єднуючої мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні або окремій державі соціальний простір, вільний від насильства. 

Досить терпіти – почни діяти!