Військовий інститут
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка

Укр.   Eng.  
Ми в соціальних мережах  
+38 (044) 521-32-89
Гаряча лінія (цілодобово)

Кафедра геоінформаційних систем і технологій

З набуттям Україною незалежності, у 1993 році було прийнято рішення цивільну картографічну освіту взяти за базову та організувати підготовку військових фахівців за напрямом підготовки “Геодезія, картографія та землеустрій” освітнього рівня “бакалавр” на базі Відділення військової підготовки Київського національного університету.

На даний час кафедра геоінформаційних систем і технологій (ГІСТ) здійснює підготовку військових фахівців за спеціальністю “Геодезія та землеустрій”, спеціалізацією “Геоінформаційні системи і технології”, освітньою програмою “Геоінформаційні системи і технології”.

Перший набір курсантів за цим фахом було здійснено Відділенням військової підготовки разом з географічним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка в 1993 році згідно зі спільним наказом Міністра оборони та Міністра освіти України № 39/1 від 16 травня 1993 року. За місяць до цього в складі першого факультету Відділення військової підготовки КНУ була створена кафедра картографії (з 2002 року – кафедра топогеодезичного та навігаційного забезпечення військ, з 2013 року – кафедра топогеодезичного забезпечення, з 2017 року – кафедра геоінформаційних систем і технологій). 16 травня 1993 року і став Днем народження кафедри.

Базову фундаментальну підготовку майбутні офіцери проходять на профільній кафедрі “Геодезії та картографії” географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яку з 2012 року очолює доктор географічних наук, професор Даценко Людмила Миколаївна, і, яка має в своєму складі 4 професорів та 13 доцентів.

Профільна за фахом підготовка здійснюється кафедрою геоінформаційних систем і технологій Військового інституту шляхом викладання наступних навчальних дисциплін: “Актуальні аспекти геопросторової підтримки в сучасних умовах”, “Геопросторова підтримка військ”, “Основи навігаційного забезпечення військ”, “Геопросторова розвідка”, “Спеціальні карти та фотодокументи ”, “Військова топографія ” та інші.

У різні роки кафедру очолювали: кандидат технічних наук, доцент полковник Міхно Олексій Григорович (1993-2007), полковник Сівков Сергій Вікторович (2007-2011), кандидат технічних наук, доцент полковник Савков Павло Анатолійович (2011-2021), полковник Юдіна Людмила Геннадіївна (2022-2023), з 2023 року полковник Литвиненко Наталія Ігорівна.

Значний вклад в організацію та проведення навчально-виховного процесу на кафедрі вносять: кандидат військових наук, старший науковий співробітник Федченко Олексій Петрович, кандидат технічних наук, доцент підполковник Кольцов Руслан Юрійович, підполковник Левінськова Наталія Володимирівна, працівник ЗСУ Сівков Сергій Вікторович та інші.

Начальник кафедри геоінформаційних систем і технологій

військового факультету сил підтримки та забезпечення

кандидат технічних наук, старший науковий співробітник

полковник ЛИТВИНЕНКО Наталія Ігорівна

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-2203-2746

Google Scholar: https://scholar.google.com.ua/citations?user=UB_a3eEAAAAJ&hl=uk/

Scopus ID: 57090950400

e-mail: nataliia.lytvynenko@knu.ua

Навчально-матеріальна база підготовки військових фахівців реалізована шляхом інтеграції баз Військового інституту, географічного факультету Київського національного університету та військових частин топографічної служби ЗСУ. Дана база цілком забезпечує освітній процес і включає:

– лабораторію цифрової фотограмметрії з сучасними, на рівні кращих світових зразків, цифровими фотограмметричними станціями “Дельта”, фотограмметричний сканер із роздільною здатністю 8 мкм формату 300х300 мм, планшетний сканер формату А1, фотограмметричний плотер формату А1 з роздільною здатністю 600 DPI;

– геодезичний та картографічний класи;

– клас військової топографії;

– клас геоінформаційних систем і технологій;

  • клас геопросторової підтримки;

  • дві науково-дослідні лабораторії, обладнані електронно - обчислювальною технікою для проведення досліджень у галузі комп’ютерного дизайну, геоінформаційного картографування, телекомунікаційної картографії тощо.

Кафедра ГІСТ постійно співпрацює із замовником (УВТіН КСП ЗСУ) та отримує нові зразки техніки для забезпечення освітнього процесу, а саме:

  1. ноутбуки;

  1. сканерно-плотерну систему "СКАНКАРТ А";

  1. автоматизоване робоче місце "СКАНКАРТ Б";

  1. сканерно-плотерну систему "СКАНКАРТ-М1";


  1. електронні тахеометри;

  1. електронні нівеліри;

  1. високоточний GNSS-приймач з підтримкою RTK-режиму;

  1. квадрокоптери;

  1. GPS – навігатори тощо.

Навчально-матеріальна база кафедри постійно оновлюється та вдосконалюється.

На базі обладнаного сучасного класу геоінформаційних технологій у Військовому інституті силами науково-педагогічного складу кафедри проводяться курси підвищення кваліфікації з питань геопросторової підтримки військ (сил) для військовослужбовців, які призначаються на посади начальників геоінформаційних служб, та тих, хто використовує у службовій діяльності топогеодезичну техніку.

Для набуття практичних навичок щодо фахової підготовки обладнано спеціалізований клас “Геопросторової підтримки” з ліцензійним програмним модулем ArcGIS, що дозволяє підготувати випускників до виконання спеціальних завдань з геопросторової підтримки військ (сил) у мирний та воєнний час, серед яких геопросторове моделювання територій, вирішення транспортно-навігаційних задач, створення систем обробки геопросторових даних, створення і ведення кадастрової бази даних, а також виконання робіт щодо складання, редагування та видання топографічних і спеціальних карт, які використовуються у Збройних Силах України.

Для впровадження найсучаснішого досвіду бойових дій у російсько-українській війні на базі кафедри геоінформаційних систем і технологій постійно проводяться заняття, відкриті семінари та зустрічі курсантів і науково-педагогічних працівників (за вище вказаним напрямом) з офіцерами управління воєнно-топографічного та навігації Командування сил підтримки Збройних Сил України, випускниками ВІКНУ та військовослужбовцями військових частин, які безпосередньо беруть участь у бойових діях.

Науково-педагогічні працівники кафедри “Геоінформаційних систем і технологій”, курсанти та слухачі за даною спеціальністю залучаються до:

  • участі у заходах щодо впровадження геоінформаційних технологій у повсякденну діяльність частин і підрозділів військових частин, створення цифрових (електронних) карт, тривимірних моделей місцевості;

  • забезпечення перепідготовки та підвищення кваліфікації військовослужбовців, що призвані за мобілізацією тощо.

Вагомий внесок у забезпечення практичної складової підготовки фахівців за даною спеціальністю вносить навчально-картографічний комплекс кафедри.

Науковці кафедри активно беруть участь в організації та проведенні конференцій, симпозіумів, круглих столів, а також у виконанні наукових досліджень, розробці наукових праць за профілем кафедри, серед яких є публікації в фахових та міжнародних виданнях.